Standard plemene
 

ANGLICKÝ KOKRŠPANĚL

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO STANDARDU: 29.10.2003
VYUŽITÍ: Slídič
KLASIFIKACE PODLE F.C.I.: Skupina 8 retrívři, slídiči, vodní psi
Sekce 2
S pracovní zkouškou

CELKOVÝ VZHLED: veselý, robustní, sportovní, dobře vyvážený, kompaktní, délka měřená od kohoutku k zemi odpovídá zhruba délce měřené od kohoutku ke kořeni ocasu.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT: Veselá povaha se projevuje neustálým pohybem ocasu a typickým horlivým pohybem zejména při práci na stopě zvěře, zcela beze strachu i v hustém houští. Jemný a přítulný pes, avšak plný života a překypující energií.

HLAVA
MOZKOVNA: Dobře vyvinutá, ani příliš jemná, ani příliš hrubá. Stop vyjádřen, nachází se uprostřed mezi špičkou nosu a týlním hrbolkem (horní, zadní vršek lebky)

OBLIČEJOVÁ PARTIE
NOSNÍ HOUBA: Dostatečně velká ke snadnému zachycení i slabé stopy.
TLAMA: Kvadratická. Silné čelisti s dokonalým, pravidelným a plným nůžkovým skusem, tzn. horní zuby nepatrně překrývají dolní zuby a jsou kolmo zasazeny do čelisti.
LÍCE: Nevystupují.
OČI: Velké, ale ne vypouklé. Hnědé, tmavě hnědé, nikdy světlé. U játrově hnědých,játrově šedočerveně skvrnitých, játrových  bíle skvrnitých ladí se srstí oči tmavě oříškově hnědé. S inteligentním a měkkým výrazem, mírným, avšak bdělým zářivým, bystrým a veselým pohledem. Okraje víček těsně přiléhají.
UŠI: Zavěšené, nasazené ve výši očí. Kůže na nich je tenká, dosahuje ke špičce nosu. Dobře pokryté hustou, dlouhou, hladkou, přímo hedvábnou srstí.

KRK: Přiměřené délky, svalnatý. Elegantně zasazen do správně skloněných plecí. Suchá kůže na hrdle.

TRUP: Silný, kompaktní. Dobře vyvinutý hluboký hrudník, zpředu ani příliš široký ani příliš úzký. Žebra dobře klenutá. Bedra krátká, široká a pevná, horní linie se k nasazení ocasu mírně svažuje.

OCAS: Nasazen poněkud pod linii hřbetu. Živě se pohybující,nesen rovně, nikdy ne vztyčený. Obvykle se kupíruje.

KUPÍROVANÝ: Nikdy nesmí být natolik krátký, aby nebyl patrný jeho neúnavný veselý pohyb při práci, ani tak dlouhý aby tento pohyb nepříznivě ovlivňoval.

NEKUPÍROVANÝ: Lehce zahnutý, střední délky, v dobrém poměru s velikostí těla propůjčuje psovi celkově vyvážený vzhled. V ideálním případě nedosahuje pod hlezno. U kořene je silný a zužuje se do jemné špičky. Je bohatě osrstěn. V akci nesen živě, v úrovni hřbetní linie, ne výš. Nikdy není nesen tak nízko, aby působil dojmem bojácnosti.

 

KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY: Končetiny s pevnými kostmi, rovné, dostatečně krátké pro vydatný výkon psa. Ne příliš krátké, aby  nebyly na překážku vysokým nárokům očekávaných od těchto vynikajících loveckých psů. Plece šikmo uložené a suché.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Široké, dobře osvalené, se silnými kostmi. V kolenou správně zauhlené. Pod hleznem krátké umožňující silný posuv. Tlapy pevné, se silnými polštáři tzv. kočičí.

Pohyb: Bezvadná akce končetin, se silným impulzem zezadu, prostorný.

OSRSTĚNÍ: Husté, hedvábné, nikdy drátovité nebo vlnité a nikdy loknaté. Hrudní končetiny, trup, pánevní končetiny nad hlezny pokryté delší srstí (s praporci).

BARVA: Různé barvy. U jednobarevných jedinců není povolena bílá s vyjímkou znaku na hrudi.

VELIKOST A HMOTNOST
VÝŠKA:
PSI 39-41 cm
FENY 38-39 cm

HMOTNOST: 12,5-14,5 kg

VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa. Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

POZNÁMKA : Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata,nacházející se zcela v šourku.